BTS Projesi

(Bilişim Teknoloji Sınıfları Projesi)

TTSIS Türk gençliğine verdiği önemi Milli Eğitime 55 ilde bağışladığı 42.000 bilgisayarla gösterdi
Türkiye Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikamızın kuruluşundan günümüze kadarki hizmet döneminde, ekonominin gelişiminde temel rol oynayan istihdam faktörü öncelikli rol oynamıştır. İstihdamın özünü oluşturan insan unsurunun önemi, gelişen dünya şartları ve güçlü rekabet ortamında yetişmiş, teknolojik yenilikleri tanıyan kadrolara gereksinimi ön plana çıkarmıştır. Bütün bu değişimlerin ışığında, Sendika olarak Türkiye’nin geleceğine yapılacak en doğru yatırımın çok çeşitli ihtisas alanlarında uzmanlaşmış genç nesillerin yetiştirilmesi olacağı inancıyla, eğitim projelerine gönülden destek verilmesi ilkesi güçlendirilerek korunmuştur.

Bu kapsamda eğitime yönelik hizmetlerimiz MilliEğitim Bakanlığımızın ”Bilgisayarlı Eğitime Destek” kampanyası ile zirveye çıkmıştır. Sendika Genel Kurulumuz sadece bu konuyu görüşmek üzere iki kez “olağanüstü” toplanarak Türkiye genelinde 2.000 Bilişim Teknoloji Sınıfı yapımını karara bağlamış ve bu onurlu, onurlu olduğu kadar vizyoner projenin en iyi şekilde tamamlanmasını öngörmüştür.

Sendikamız, M.E.B.’nın başlatmış olduğu Bilgisayarlı Eğitime Destek Kampanyası çerçevesinde en büyük bağışı gerçekleştirmiştir. Projeye 2005 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Sendikamız Başkanı Halit Narin’in katıldığı bir imza töreni ile başlanmıştır.
Protokol İmza Töreni 13.08.2005

Projeninbirinci etabında 18 ilde 21.000 bilgisayardan oluşan 1.036 BilişimTeknoloji sınıfı kurulmuş ve öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

BTsınıflarında 20 öğrenci bilgisayarı, 1 öğretmen bilgisayarı, yazıcı,tarayıcı, projeksiyon cihazı bulunmaktadır ve sınıfların tüm altyapısı elektrik ve data kablolama dahil olmak üzere TTSİS tarafından yaptırılmıştır.

Birinci etapta BT sınıfı kurulan iller: Adana,Osmaniye, Antalya, Denizli, Muğla, Edirne, Kırklareli,
Tekirdağ,Kastamonu, Sinop, Konya, Elazığ, Malatya, Sivas, Van, Afyon, İzmir,Ankara.

Projenin ikinci etabı 2006 yılında başlatılmış olup hızla ilerleme kaydedilmiştir. İkinci etapta da 37 ilde toplam 21.000 bilgisayarı kapsayan 985 Bilişim Teknoloji sınıfı kurulmuştur.

İkinci etapta Bilişim Teknoloji sınıfı kurulmuş olan illerimiz şunlardır: Ankara, Aydın, Burdur, Gaziantep, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük,Karaman, Kars, Kırıkkale, Kilis, Malatya, Mersin, Muş, Osmaniye,Giresun, Rize, Samsun, Kastamonu, Kırşehir, Aksaray, Amasya, Bolu, Çankırı, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Isparta, Kayseri, Kırklareli,Mardin, Muğla, Nevşehir, Sivas, Tokat, Uşak.

Sendikamız sözkonusu büyük proje ile ülkemiz genelinde ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerimizin bilişim teknolojilerini kullanmalarını sağlamak suretiyle çağdaş eğitime katkıda bulunmaktadır.