Enflasyonla mücadelede yeni dönem

Hükümetin Enflasyonla Topyekûn Mücadele programına destek artıyor. Sendikamızın bazı üyeleri de programa desteklerini açıkladı.

Türkiye’nin 2019-21 yılları arasını kapsayan, ekonomide iş planını ortaya koyan Yeni Ekonomi Programı’nda, temel politikaların kurgulandığı alanların başında enflasyon ile mücadele geliyor. Özellikle son dönemde kurda meydana gelen spekülatif artışlar sonucu fiyatlamalarda yaşanan yukarı yönlü gidiş, yüksek enflasyona neden oldu. Hükümetin Enflasyonla Topyekûn Mücadele programı, Türkiye’nin enflasyonla mücadelesini kamu kurumları ya da bakanlıkların ötesine taşımayı hedefliyor.
Kamu öncülüğünde başlatılan program, özel sektörün gönüllülük esasına dayalı desteğini hedefliyor. Programa katkı sağlamak isteyen tüm sektörlerdeki firmalardan, ürün ve hizmetlerinde yıl sonuna kadar yüzde 10 asgari indirim taahhüdü vermeleri bekleniyor.
Bankalar ve kamu da iki önemli uygulama ile sürece katkı sağlayacak. 1 Ağustos tarihinden geçerli olmak üzere bankalar, yüksek faizle kullandırılmış olan kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim uyguluyor. Diğer bir katkı da, 2018’in son üç ayında bekleyen KDV iadelerinin ödenme sürecinin hızlandırılması. 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvuru tarihini takiben 10 iş günü içinde iade talebinin yüzde 50’si, incelemenin bitmesini beklemeden mükellefe ödenecek.

Destek büyüyor
Mücadele programına destek vererek, ilk bir hafta içinde indirime giden firmaların sayısı 1200’ü buldu. Bu sayıya perakende, gıda, otomotiv, mobilya, tekstil, sağlık, elektronik sektörlerinin dev markaları, dernekler, odalar ve kurumlar da dahil. Bu kapsamda, enflasyonlamucadele.org.tr internet sitesi üzerinden de kampanyaya katılan firmalar ilan ediliyor. Söz konusu markalar Enflasyonla Topyekûn Mücadele logosunu mağazalarda ve ürünlerde karar aldıkları indirim oranlarıyla kullanıyor.
Programın detaylarını iş dünyası, özel sektör ve kamuoyu ile paylaşan isim, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tı. Türkiye’nin, Ağustos ayında birlikte doğrudan para birimi ve ekonomisine ilişkin spekülatif ataklarla karşı karşıya kaldığını söyleyen Bakan Albayrak, “Akabinde ekonomi yönetimi ve tüm paydaşlarıyla birlikte güçlü bir koordinasyonla etkin bir mücadele içerisine girmiştir” sözleriyle, programa neden gerek duyulduğunu aktardı.
“En büyük holdinglerimizden sanayicimize, perakendecilerimizden küçük esnafımıza, sivil toplum kuruluşlarımızdan vatandaşlarımıza kadar 81 milyonun omuz vereceği bir mücadele olmazsa bu işin inanın hep bir tarafı eksik, hep bir tarafı yarım kalacaktır” diyen Albayrak, “Bu harekete katılım için tüm firmalarımızdan asgari yüzde 10 indirim yapmaları ve bu indirimi yıl sonuna kadar sürdürmeleri fikri üzerinde topyekûn bir mutabakata vardık” dedi.
Bu süreçte, girdi maliyetlerini düşürmek, fiyatlarda oluşan hareketliliğin firmaları zora sokmaması ve işsizliğin artmaması için özel sektörle de görüşüldü. Bakan Albayrak, holdinglerden KOBİ’lere kadar tüm üretim, hizmet, tedarik ve perakende zincirleri içindeki firmalarla birebir görüşme yaptıklarını belirterek, “Bu bir gönüllü kampanya. Katılımlardan mutluluk duyuyoruz. Ama katılmayanlara da bir şey diyemeyiz. Zorunluluk yok” değerlendirmesinde bulundu, ancak vatandaşlardan bu mücadeleye sahip çıkmalarını ve bu mücadelenin logosunun bulunduğu mağaza ve işyerlerini tercih etmelerini istedi.
Yüzde 10 indirim alt limit, isteyen firmalar bunun üzerine de çıkabiliyor. Yıl sonu indirim dönemi olduğu için, söz konusu logo ile mücadele kapsamında yansıtılacak indirimler, halihazırda yapılan indirim kampanyalarına ek olacak.
Kampanyaya katılmak isteyen firmalar, ilgili internet sitesi veya Bakanlık üzerinden başvurularını yapıp katılım sağlayabiliyor. Söz konusu görseller de siteden indirilerek kullanılabiliyor. Vatandaşlar da kampanyaya destek veren firmaları yine bu site üzerinden görebiliyor.
Sendikamızın pek çok üyesi de bu özverili harekete destek vermektedir.

Başka neler yapılıyor?
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı tanıtım toplantısında değindiği bazı önemli başlıklar da şöyle:
• “1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere, bankalarımız bu kapsamda yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapacaklarını ifade etti.”
• “Enerjideki tüm düzenlemelerin detaylı enflasyon etki analizlerini yaptık. Çok büyük bir küresel değişim görülmediği sürece, elektrik ve doğalgazda yıl sonuna kadar zam yapmayacağız.”
• “KDV iade ödenme süreçlerini çok ciddi oranda hızlandırıp, bu yıl sonuna kadar başvuruların tamamını neticelendirme sürecini taahhüt ediyoruz. 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvurusu tarihi itibarıyla 10 iş günü içinde iade talebinin yüzde 50’si, incelemenin bitmesi beklenmeden mükellefe ödenecek.”
• “İş dünyamızın likiditeye ihtiyacı var. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayan işletmelerimizde kısmı çalışma ödeneği uygulamasını tekrar başlatıp işçi çıkarılmasının önüne geçilmesi noktasında işletmelerimize destek vereceğiz.”
• “Enflasyonla mücadele kapsamında sebze-meyve fiyatlarının ucuzlamasını temin etmek için hal yasasında değişiklik yapılacak. Ekim itibarıyla vekillerimiz eliyle mecliste, komisyonda göreceğiz. Yeni haller kurularak satıcı sayısının ve rekabetin artırılması, üretici ve üretici örgütlerinin satış imkânlarının artırılması öncelikli hedef olacak. Ürünlerin bozulmasını engellemek için depolama, ambalaj, nakliyat konularında yeni standartlar uygulamaya konulacak.”
• “Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecek.”
• “Spekülatif fiyat artışlarına sebep olan fırsatçılık, stokçuluk ile etkin mücadele edeceğiz. Bu kapsamda vatandaşlarımızın doğrudan şikâyetlerine yanıt vermek için Ticaret Bakanlığı’nın ‘Alo 175’ hattı üzerinden şikâyet ve başvuru kanallarını genişletiyoruz. Ayrıca BDDK içerisinde de bankalarla ilgili kampanya takibi ve özellikle reel sektörün kredi süreçlerindeki şikâyetlerinin daha etkin takibi için de çağrı merkezini güçlendireceğiz.”