Krizlerden fırsata: Tekstilde Türkiye-Çin işbirliği

Çin Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi ile Türkiye-Çin Tekstil ve Hazır Giyim Diyaloğu’nu başlatan Sendikamızın Çin temasları, iç pazardan fazlasına ihtiyaç duyan sanayicilerimize ilham verebilir.

Dünyanın en büyük ekonomileri arasındaki ticaret savaşları, korumacı ticaret politikalarının yükselişi, çok taraflı anlaşmaların en önemli oyuncularca feshedilmesi… Dünyamız son iki yılda öyle gelişmelere sahne oldu ki, 1989’daki meşhur “Tarihin Sonu” tezini ortaya atan Francis Fukuyama bile 30 yıl sonra fikrini değiştirdi ve dünyanın serbest ticaret ve demokrasiden sapabileceğini kabul etti.
Şimdiye dek varsaydığımız liberal ticaret prensipleri derinden sarsılırken, büyümek için iç pazardan fazlasına ihtiyaç duyan sanayicimiz de geleneksel hedeflerini bırakıp yenilikçi düşünmek, sınırlarını zorlamak zorunda. Örneğin, önemli bir global tedarikçi olduğumuz tekstil sektöründe, şimdiye dek ucuz üretici ve rakip gördüğümüz Çin ile işbirliği yapmak;   Çin’i dünya ticaretine tekrar hükmedecek pozisyona getirecek Tek Kuşak Tek Yol Girişimi’nin tüm nimetlerinden faydalanmak gibi...
Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası, bu gerçekten hareketle 2018 yılı başlarında Çin’in en önemli sektör temsilcisi olan Çin Tekstil ve Hazır Giyim Konseyi (CNTAC) ile Türkiye-Çin Tekstil ve Hazır Giyim Diyaloğu’nu başlattı. Bu kapsamda ilk olarak Nisan ayında Çin’in önemli sanayi grupları ve kamu temsilcilerinden oluşan 40 kişilik bir heyet İstanbul’da düzenlenen seminere katıldı, işadamları ile bir araya geldi, EvTeks Fuarı’nı ve Aydın’da Söktaş Dokuma tesislerini ziyaret etti.

TTSİS-CNTAC ortaklığı
İşbirliğinin bir sonraki adımı olarak, Çin tarafı Sendikamız heyetini 27-29 Eylül tarihleri arasında bir dizi tekstil etkinliğine ev sahipliği yapacak Şangay’a davet etti. Intertextile Kumaş Fuarı, CHIC, PH Value ve Yarn Expo İplik Fuarı her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlayan, sektörün önde gelen etkinlikleri arasında sayılıyor.
4 bin 300’ün üzerinde ulusal ve uluslararası firmanın yer aldığı fuarda Uludağ İhracatçı Birlikleri organizasyonunda oluşturulan Türkiye Pavilyon’unda 11 Türk firma kendi ürünlerini sergiledi. Fuarda görülebilen ürün kategorileri arasında fonksiyonel giyim ve spor giysileri kumaşı, iç çamaşırı-gecelik-mayo kumaşı, aksesuarlar, denim, dantel-nakış, ipek kumaş, örgü kumaş ve dijital baskılı kumaşlar bulunuyordu.
Fuara Sendikamız, Yönetim Kurulu Üyeleri ve idari kadrodan 10 kişilik bir heyet ile katıldı. Fuarın ikinci günü Sendikamız ve CNTAC işbirliğinde gerçekleştirilen ikili görüşmelerde ürün tedariki, ortak üretim ve yatırım fırsatlarının konuşulduğu 10’dan fazla toplantı yapıldı.
Heyetimiz ayrıca, CNTAC Başkan Yardımcısı ile bir araya geldi ve iki kurum arasındaki işbirliğinin geleceğine dair Türkiye-Çin Tekstil Diyaloğu İşbirliği Yol Haritası’nı takdim etti. 

Çin’de iş yapmak isteyen şirketlere tavsiyeler
Sendikamız Heyeti, Çin ile işbirliği fırsatları hakkında bilgi alışverişinde bulunmak ve CNTAC ile ilişkilerimiz hakkında bilgi vermek üzere ülkemizin Şangay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı ve Ticari Ataşe Mustafa Akseli’yi de ziyaret etti.
Başkonsolos, görüştüğü iş heyetlerinden edindiği izlenimlere göre, Türk iş dünyasındaki Çin algısının oldukça eksik ve yanlış olduğunu, Çin’in hâlâ ucuz ve kötü üretim yapan bir ülke sanıldığını, oysa 2012’den itibaren Çin Ekonomik Planları’nın değiştiğini aktardı. Buna göre Çin; orta gelir tuzağını aşmak için inovasyon ve iç tüketime dayalı bir ekonomi politikası geliştirdi ve ülkeyi sadece üretici ve ihracatçı konumundan çıkararak, büyük bir alıcı konumuna da getirdi.
Ekim ayında ilki gerçekleşen Import Expo’ya (İthalat Fuarı) çok önem verildiğini hatırlatan Başkonsolos, Çin’e ürün satmak isteyen Türk firmaların bu etkinliği takip etmesini şiddetle tavsiye etti.
Başkonsolos ayrıca, Çin’de başarılı olabilmek için mutlaka yerel bir ortakla pazara girilmesinin altını çizdi. 

Dünya devleri, tekstil ticareti konferansı’nda
Bu fuar öncesinde, uluslararası tekstil endüstrisini, pek çok tekstil fabrikasına ev sahipliği yapan Keqiao şehrinde bir araya getiren Dünya Tekstil Ticareti Konferansı düzenlendi.
Katılımcılar arasında ITMF 2016-2018 Başkanı Jaswinder Bedi, Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu Genel Sekreteri Matthijs Crietee, Tayland Ticaret Bakanı Witit Teeramungcalanon, Kore Tekstil Sanayisi Federasyonu (KOFOTI) Başkan Yardımcısı Dongchang Jung, Japonya’nın ilk suni ipek üreticisi ve 100 yıllık bir firma olan Teijin Grup’un Direktörü, tekstil makineleri ve tekstil üretimi alanlarında bir dünya devi olan HI-TECH Group Corporation’ın Başkanı, yıllardır en büyük 500 Çinli Ticaret Şirketinden biri olan Orient International Grup Holding’in Başkanı ve aynı zamanda Çin Komünist Partisi Parti Sekreteri, melanj iplikte dünyanın en büyük üreticisi Huafu Fashion Başkanı, Çin’in en büyük 500 işletmesinden Weiqiao Textile Company Genel Müdürü gibi önemli isimler hazır bulundu.
Toplantıda Sendikamızı Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Denizer temsil etti.
Denizer yaptığı konuşmada; üretim kalitesinde çok önemli rol oynayan makine yatırımlarının Çin Hükümeti’nin endüstri ile başarılı işbirliği sayesinde arttığına değindi. Uzun yıllardır Çin’i ziyaret eden Denizer, makine parkurlarındaki gelişimi ve fabrikaların ölçek olarak hızla büyüdüğünü gözlemlediğini ifade etti.
Çin’in bu güçlü yanları ile Türkiye’nin kaliteli işgücü, tasarım yetenekleri ve büyük pazarlara yakınlığı birleştirildiğinde çok güçlü bir ortaklık çıkacağına inandığını belirterek, Çinli işadamlarını Türkiye ile işbirliği yapmaya davet etti.