İyi Pamuk Uygulamaları Derneği

İyi Pamuk Uygulamaları Derneğinin Kasım ayı bülteni

Değerli Paydaşlarımız,

2017 sezonu Better Cotton lisanslama süreçlerimiz tamamlanmıştır. Bu sezonun tahmini Better Cotton üretim rakamlarına buradan, Better Cotton üretimi yapan çırçır işletmelerinin iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

IPUD


ŞANLIURFA'DA BETTER COTTON ÜRETİMİNİN GELİŞTİRİLMESİ TOPLANTISI
 

Derneğimiz, Şanlıurfa'da, 18 Eylül tarihinde Şanlıurfa Ticaret Odası (ŞUTSO) ev sahipliğinde "Better Cotton Üretiminin Genişletilmesi ile İlgili İhtiyaçlar ve Çözüm Önerileri" konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya bölgedeki çırçır, iplik ve hazır giyim işletmeleri katılım sağladı.

Açılış konuşmasını Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Kayyum Heyeti Üyesi Hasan Fehmi Hayırlı, Moderatörlüğünü ise İHKİB Yönetim Kurulu Üyesi Harun Bayramoğlu’nun yaptığı toplantıda; Şanlıurfa Ticaret Borsası’ndan İbrahim Polat Yöredeki Better Cotton Üretimi, İyi Pamuk Uygulamaları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leon Piçon Dünya’da Better Cotton üretim ve tüketimi ile ilgili yönelimler, Akkucak Çırçır İşletmesi Yönetim Kurulu Başkanı Adil Karakucak ise Better Cotton Üretimi İçin Pratikte Sahada Yapılması Gerekenler ilgili bilgiler paylaştı. Akkucak çırçır işletmesinin arazi düzeyinde yapılması gerekenler, karşılaştıkları sorunlar ve bunlarla neden mücadele edilmesi gerektiği ile ilgili sunumu sırasında konunun sadece Better Cotton’a ilişkin olmadığı bu sorunların engellenmesinin yöre pamuğunun geleceği için de önemli olduğu vurgulandı.

Konuşmalarının ardından, Çalık Cotton Genel Müdürü Cüneyd Harmanşa, Bossa Satın Alma ve Lojistik Direktörü Besim Özek’in ve Kipaş’tan Osman Üstündağ’ın katılımıyla “Türk Tekstil Firmaları İçin Yerli Better Cotton Üretiminin Önemi” konulu panel gerçekleştirildi. Panelde, dünyaca ünlü büyük firmaların artık sadece Better Cotton kullanacağını taahhüt ettiği ve bu bağlamda ise Better Cotton uygulaması için hem çiftçiye hem de çırçır işletmelerine büyük görevler düştüğü vurgulandı. Sektörde geleceğe yatırım yapmak isteyen ve yöre pamuğunun gelişmesini isteyen çırçır işletmelerinin bu uygulamaya geçmelerinin önemi vurgulandı.

Konu ile ilgili habere ayrıca buradan da ulaşabilirsiniz


DİYARBAKIR'DA ÜRETİCİ BİRİMLERİMİZ ÇİFTÇİ/İŞÇİ EĞİTİMLERİ DÜZENLEDİ
  

Diyarbakır'daki Üretici Birimlerimiz Beter Cotton çiftçi ve işçilerine farklı konularda eğitimler düzenledi.

  • Göksu Tekstil organizasyonunda; Better Cotton asgari üretim kriterleri, ilk yardım, zirai ilaçların hazırlanması, uygulanması ve insan sağlığına zararları konuları ele alındı. Yaklaşık 22 çiftçi ve işçi eğitime katıldı. Eğitimler, Üretici Birim Yöneticisi Nurullah Yeşil ve Dr.İskan Abay tarafından verildi.
  •  Bismil Tarım organizasyonunda; Entegre zararlı yönetimi,  zirai ilaçların hazırlanması, uygulanması ve insan sağlığına zararları, iş sağlığı ve güvenliği, ilk yardım ve insana yakışır iş konuları ele alındı. Yaklaşık 30 çiftçi ve işçi eğitime katıldı. Eğitimler, Dr. İbrahim Halil Mert, İş sağlığı ve güvenliği uzmanı Erol Kazan, Ziraat Mühendisi Murat Kızğın ve Üretici Birim Yöneticisi Nurcan Altay tarafından verildi.


DERNEĞİMİZ, HABİTAT DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ "ÇİFTÇİLER İÇİN FİNANSAL OKURYAZARLIK EĞİTMEN EĞİTİMİ"NE KATILDI

1997 yılında kurulan Habitat Derneği (Habitat) sürdürülebilir kalkınma alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşudur. Dernek, sürdürülebilir kalkınma ve kapsayıcı büyümeyi desteklemek amacıyla finansal bilinçlenmenin artırılmasına yönelik çalışmalar yürütmektedir. Finansal bilinç alanında gerçekleştirdiği projeler ile gençler, kadınlar ve toplumun diğer dezavantajlı gruplarına ulaşmaktadır. Habitat Derneği hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Derneğimiz, çiftçilerimiz için kişisel mali kaynaklarını doğru bütçelemelerini, finansal planlama ve yönetimi hakkında bilinç sahibi olmaları ve kayıt tutma alışkanlıkları kazanabilmeleri için 28 Eylül-01 Ekim tarihinde Habitat Derneğinin düzenlediği "Çiftçiler için Finansal Okuryazarlık Eğitmen Eğitimi"ne katılım sağladı. Bu projenin üretici birimlerimiz organizasyonunda, Better Cotton çiftçilerine yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.


2017 YILI YENİ ÜYELERİMİZ
 
2017 yılı itibari ile toplam 75 üyesi olan derneğimiz, her geçen gün yeni kurumların bünyesine katılmasıyla büyümeye devam ediyor. Aramıza katılan yeni üyelerimize hoşgeldiniz diyoruz.

  • Denizli İhraçatcı Birliği
  • Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği
Üye listemize buradan ulaşabilirsiniz.